LION DC PROJEKTO REZULTATAI PRISTATYTI LIETUVOS TEISĖSAUGOS INSTITUCIJOMS

2021 m. birželio 15 d. vyko nuotolinis LION DC projekto rezultatų pristatymo renginys, organizuojamas Lietuvos kibernetinių nusikaltimų kompetencijų ir tyrimų centro L3CE kartu su projekto koordinatoriumi Mykolo Romerio universitetu.

Dvejų su puse metų trukmės Lion DC projektas baigiasi 2021 m. liepos mėnesio pradžioje.

Lion DC („Teisėsaugos technologinių naujovių konsolidavimas kovojant su narkotikų platinimo nusikaltimais internete“, ang. „Law Enforcement Technological Innovation Consolidation for Fight Against Online Drug Crimes“) projekto tikslas – suteikti teisėsaugos institucijoms naujų įgūdžių, metodikų ir priemonių kovojant su prekyba narkotikais, atsižvelgiant į sparčiai tobulėjančius skaitmeninės aplinkos naudojimo būdus narkotikų platinimo ir pardavimo srityje. Siekiant sustiprinti teisėsaugos gebėjimą nustatyti narkotikų prekybos srautus ir pagrindinius dalyvius, sutrukdyti nusikalstamai veiklai bei įrodyti kaltę, projektu buvo siekiama išbandyti įvairių technologijų efektyvumą, unikalias galimybes ir trūkumus, taip pat atvirojo kodo žvalgybos įrankius (OSINT); įsiskverbti į tamsųjį internetą (Dark Web); patobulinti „pinigų sekimo“ principą; išplėsti nusikaltėlių atpažinimo ir apibūdinimo būdus, sutelkiant daugybę tiek atvirų, tiek uždarų šaltinių. Pagrindinė Lion DC užduotis – realus, tarpvalstybinis teisėsaugos atstovų treniravimasis kovos su narkotikų prekyba srityje, suteikiant galimybes akademinei bendruomenei ir teisėsaugai dalintis patirtimi, metodikomis bei analitiniais pajėgumais; nustatyti turimas priemones ir suskirstyti jas pagal jų naudingumą ir įgyvendinimo galimybes.

Renginio metu L3CE ekspertai pristatė projekto metu nuveiktus darbus kiekviename projekto darbų pakete, pasidalino rezultatais, kurie skirti teisėsaugos institucijoms. Taip pat trumpai buvo apžvelgtos lygiagrečios iniciatyvos – naujai įkurta Europos kovos su elektroniniu nusikalstamumu technologijų plėtros asociacija (EACTDA https://eactda.eu), apibendrintai pristatyti ir kiti L3CE įgyvendinami projektai, susiję su seksualiniu vaikų išnaudojimu (GRACE www.grace-fct.eu), kova su hibridinėmis grėsmėmis (EU-Hybnet https://euhybnet.eubei internetinės prekybos ekosistemos saugumu (ENSURESEC www.ensuresec.eu).

Susitikimas buvo skirtas supažindinti Lietuvos teisėsaugos institucijas su pagrindiniais Lion DC projekto rezultatais bei padiskutuoti apie tolimesnes jų pritaikymo galimybes, taip pat buvo aptartos bendradarbiavimo galimybės tolimesnėse iniciatyvose. Renginyje dalyvavo projekto partneriai iš VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės bei atstovai iš Lietuvos teisėsaugos institucijų: Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro, Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Lietuvos Policijos Kriminalistinių Tyrimų Centro, Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Kauno policijos bendruomenės pareigūnų, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Klaipėdos apskrities policijos komisariato, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono policijos komisariato, Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato.

Kelių valandų trukmės susitikimas buvo naudingas visiems dalyviams, iš karto po renginio buvo pradėtos diskusijos dėl tolimesnio bendradarbiavimo.

Plačiau apie Lion DC projektą: https://lion-dc.eu/

https://lion-dc.eu/wp-content/uploads/2020/09/EU-Flag.png

Lion DC projektas dalinai finansuojamas Europos Sąjungos Vidaus saugumo-Policijos fondo, finansavimo sutarties numeris 822616.