H2020 projektas ENSURESEC – Bendrosios skaitmeninės rinkos elektroninės prekybos ir pristatymo paslaugų ekosistemos saugumas (ang. „End-to-end Security of the Digital Single Market’s e-commerce and Delivery Service Ecosystem“) – sėkmingą veiklos pabaigą pažymėjo 2022 m. gegužės 20 d. vieša baigiamąja konferencija. Žinomi Europos organizacijų ekspertai pabrėžė elektroninės prekybos ekosistemos saugumo svarbą. Kartu su elektroninės prekybos ir kibernetinio saugumo sričių ekspertais buvo diskutuojamos galimybės, kaip šią sistemą geriau apsaugoti nuo kiber-fizinių atakų bei kaip tam pasitarnauja projekto metu sukurtas socialinis-techninis sprendimas.
22 projekto partneriai iš 14 Europos šalių užbaigė 24 mėnesius trukusius tyrimus bei veiklas – projekto metu sukurta visapusiška elektroninės prekybos infrastruktūros saugos priemonių sistema, įgyvendinta informavimo ir mokymų kampanija. Rezultatai pristatyti internetinėje baigiamojoje konferencijoje 2022 m. gegužės 20 d.
Pagrindinių pranešimų metu elektroninės prekybos ekosistemos saugumas aptartas iš skirtingų perspektyvų, taip pat pabrėžtas EK finansuojamų MTEP veiklų vaidmuo gerinant Europos Sąjungos saugumą bei tuo pačiu užtikrinant strateginę autonomiją.
Projekto koordinatorius Luís Júdice Sousa iš INOV išsamiai apžvelgė ENSURESEC saugumo priemonių sistemą, skirtą kiber-fizinių grėsmių stebėjimui ir poveikio vertinimui, taip pat didelio masto mokymų ir informavimo kampaniją, skirtą šviesti elektroninės prekybos klientus apie kibernetinį saugumą ir pagrindines grėsmes, kylančias apsiperkant internetu, siekiant pagerinti ekosistemos atsparumą.
Konsorciumo nariai detaliai pristatė ENSURESEC sukurtą platformą, susidedančią iš nuolatinio ekosistemos stebėjimo, reagavimo, priemonių padarytos žalos atkūrimui ir poveikio mažinimui esamuoju laiku. Renginio metu buvo aptarti ir trys ENSURESEC pilotai, kurių scenarijai skirti įvairioms sritims, tokioms kaip kibernetinės atakos elektroninės prekybos platformoje, fizinės atakos prieš vaistinės elektroninės prekybos operatorių ir pakopinės kiber-fizinės atakos prieš elektroninės prekybos infrastruktūrą. Be techninių sprendimų, labai svarbi projekto dalis buvo mokymai bei informuotumo didinimas.
Taip pat buvo pristatytas naujas tinklapis becyberaware.eu, kuriame talpinama išsami mokymų medžiaga. Šios svetainės tikslas – teikti informaciją apie galimas grėsmes, vartotojų pažeidžiamumą bei nurodyti priemones, skirtas toms grėsmėms identifikuoti ir nuo jų apsisaugoti. Tinklapio viešinimui buvo vykdoma įvairiapusė socialinės žiniasklaidos kampanija – sukurta daugiau nei 100 mokomųjų vaizdo įrašų bei iliustracijų, skirtų įvairioms tikslinėms grupėms pasiekti.
ENSURESEC projektas bei tolimesnis elektroninės prekybos ekosistemos saugumas buvo pagrindinės renginį užbaigusios diskusijos temos. Buvo pristatytos bei aptartos išorinės iniciatyvos ir projektai. ENSURESEC patariamosios tarybos nariai Emiliano Anzelotti iš ABI Lab, Jan. Billiet iš booking.com ir Rigo Van den Broeck iš Mastercard kartu su konsorciumo nariais iš IOTA, ATOS ir SONAE aptarė iššūkius, su kuriais susidūrė projektas vykdymo metu, ateities perspektyvas bei išmoktas vertingas pamokas. Baigiamoji konferencija buvo ne tik puiki proga išsamiai pristatyti ENSURESEC projektą, bet ir pademonstruoti kitų susijusių projektų veiklas. Dr. Habtamu Abie iš Norvegijos skaičiavimo centro (Norwegian Computing Center) pristatė Europos ypatingos svarbos infrastruktūros objektų apsaugos klasterį (European Cluster for Securing Critical Infrastructures (ECSCI); renginio dalyviai taip pat turėjo progą susipažinti su PRAETORIAN („Protection of Critical Infrastructures from advanced combined cyber and physical threats“), REWIRE („Cybersecurity Skills Alliance – New Vision for Europe“) ir PALANTIR („Practical Autonomous Cyberhealth for resilient SMEs & Microenterprises“) projektais.
Baigdamas konferenciją ir patį ENSURESEC projektą, Luís Júdice Sousa apibendrino per dvejus projekto metus išmoktas pamokas bei sukurtas technologijas ir idėjas kaip vertingą indėlį kitiems vykdomiems bei būsimiems projektams, skirtiems stiprinti elektroninės prekybos ir kitų svarbių infrastruktūrų saugumą. Kartu su partneriais ENSURESEC konsorciumas nenustos diskutuoti ir ieškoti galimybių toliau brandinti sukurtus sprendimus ir teikti juos rinkai. Be to, becyberaware.eu ir toliau veiks siekiant didinti elektroninės prekybos klientų informuotumą bei gebėjimą išvengti grėsmių.
Plačiau apie projektą:
ENSURESEC sveitainėje: http://www.ensuresec.eu/
LinkedIn: ENSURESEC
Twitter: ensuresec_eu
Kontaktai
ensuresec@inov.pt
Apie ENSURESEC
ENSURESEC projektas įgyvendinamas pagal EK Horizon 2020 programą „SU-INFRA01-2018-2019-2020 – Prevention, detection, response and mitigation of combined physical and cyber threats to critical infrastructure in Europe“ temoje ir yra programų „H2020-EU.3.7.4. – Improve cyber security“ ir „H2020-EU.3.7.2. – Protect and improve the resilience of critical infrastructures, supply chains and tranport modes“ dalis. Projekto konsorciumą sudaro 22 partneriai iš visos Europos. Bendras biudžetas siekia 9,2 milijono eurų, Europos komisijos parama siekia 7,7 milijono eurų. ENSURESEC projektas prasidėjo 2020 m. birželio 1 d. ir užbaigtas 2022 m. gegužės 31 d. Projekto koordinatorius INOV, Portugalija.